بیمه آتش سوزی چیست؟

متأسفانه علی رغم آمار قابل توجه حوادث آتش سوزی سالانه در ایران هنوز بیمه آتش سوزی جایگاه واقعی خود را در میان مردم جامعه پیدا نکرده است. آمار نشان می دهد که سالانه بیش از پنجاه هزار حادثۀ آتش سوزی در کشور رخ می دهد که تلفات مالی و جانی سنگینی از خود به جای می گذارند. طبیعتا آمار تلفات در کلان شهرها بیش از شهرهای کوچک خواهد بود و به علت ترافیک سنگین در شهرهای بزرگ امکان حضور به موقع نیروهای آتش نشانی نیز بسیار کمتر است. لذا لزوم تهیۀ بیمه آتش سوزی در این شهرها بسیار حیاتی و ضروری تر است. این بیمه نامه را می توان با هزینه بسیار ناچیزی تهیه نمود و با توجه به خسارات ناشی از آتش سوزی خرید این بیمه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و در صورت وقوع حادثه تضمینی برای آیندۀ شغلی و معیشتی افراد جامعه محسوب می شود.

در حوادثی از قبیل ساختمان پلاسکو می توان به وضوح میزان سستی ساخت و سازها در شهرهای بزرگی مثل تهران را دید. ضعف در ساخت و ساز و عدم وجود استانداردهای ایمنی در سازه ها می تواند عامل اصلی فراگیر شدن حادثه و تخریب کلی ساختمان باشد.در ادامه بیمه آتش سوزی و جزئیات آن را بیشتر شرح خواهیم داد.

بیمه آتش سوزی شامل چه مواردی است

بیمه آتش سوزی 2 دسته را پوشش می دهد:

1_ اصلی  (آتش, صاعقه, انفجار)

2_خطرات اضافی  (زلزله و آتش‌فشان, سیل و طغیان آب, طوفان و تندباد, ترکیدن لوله آب, ضایعات آب برف و باران, سقوط هواپیما (در این حالت فاصله مورد بیمه از فرودگاه مهم است.), هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات, شکست شیشه, سرقت با شکست حرز, انفجار ظروف تحت فشار صنعتی, ریزش سقف ناشی از سنگینی برف, ریزش، رانش و فروکش کردن زمین, ریزش کوه و سقوط بهمن, نشت دستگاه آب‌افشان, مسئولیت خسارت ناشی از انفجار و آتش‌سوزی وارد شده به همسایگان, برخورد اجسام خارجی به ساختمان)

انواع درخواست های بیمه اتش سوزی

1_بیمه‌نامه با سرمایه ثابت

2_بیمه‌نامه با شرایط شناور

3_بیمه‌نامه با شرایط جایگزینی و بازسازی

4_بیمه‌نامه فرست لاست

5_بیمه‌نامه با شرایط توافقی

انواع بیمه اتش سوزی

1_ منازل مسکونی

2_ مراکز صنعتی (کارخانه جات)

3_ مراکز غیر صنعتی (ساختمانهای تجاری, رفاهی و …)

مواردی که در مبلغ بیمه تاثیر گذارند

1_ خطرات اضافی

2_ ارزش سازه و اموال آن

3_ مدت بیمه

4_ شرایط بیمه نامه

5_ میزان ریسک

6_ تخفیفات بیمه آتش سوزی:

بسیاری از شرکت های بیمه برای مشتریان خود تخفیف های مختلفی را درنظر می گیرند تا رضایت مشتریان خود را بیش از پیش جلب نمایند.

نحوه پرداخت خسارت بیمه اتش سوزی

کافیست پس از حادثه, گزارش خسارت را به شرکت بیمه ارائه کنید تا شرکت بیمه کارشناس خود را به محل وقوع حادثه اعزام کند و میزان خسارت وارد شده را برآورد کند. پس از توافق مبلغ خسارت مراحل پرداخت توسط شرکت بیمه انجام خواهد شد.

این احتمال نیز وجود دارد که بر سر مبلغ خسارت بین بیمه گر و بیمه گزار اختلاف نظر وجود داشته باشد. که  در این صورت هم با اعتراض بیمه گزار، موضوع به شورای حل اختلاف ارجاع داده خواهد شد تا با ورود کارشناسان شورای حل اختلاف موضوع حل شود.

متأسفانه در بعضی موارد عده ای سودجو به منظور دریافت خسارت از بیمه با ایجاد آتش سوزی عمدی سعی در سوءاستفاده می کنند که در صورت اثبات و مشخص شدن حادثۀ ساختگی نه تنها خسارتی به بیمه گزار تعلق نمی گیرد بلکه از طریق مراجع قضایی مورد پیگرد و مجازات قرار می گیرد.

گاهی بیمه گزار در هنگام تکمیل فرم، ارزش ملک و اموال خود را بیش از مقدار واقعی اعلام می کند. در این صورت پس از وقوع حادثه و با اعزام کارشناس به محل، پرداخت خسارت بر اساس ارزش واقعی صورت خواهد گرفت. در صورتی که در میزان ریسک مکان مورد بیمه تغییری حاصل شود و این موضوع به نماینده بیمه اطلاع داده نشود ممکن است شرکت بیمه هیچ گونه خسارتی را پرداخت نکند. بنابراین در تعامل بیمه گر و بیمه گزار، صداقت متقابل دریافت خدمات بهتر را نیز در پی خواهد داشت.

دریافت مناسبترین بیمه آتش سوزی: https://bimnet.net

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه